Протягом останніх кількох років XRP входив до 10 кращих криптовалют за ринковою капіталізацією, що робить її одним із найпопулярніших цифрових активів. Дізнайтеся більше про основні переваги та перспективи монети на тлі поточного позову SEC у США, а також про різницю між XRP та Ripple.
Коли справа доходить до Ripple, необхідно розуміти різницю між самим проектом і токеном XRP.
Ripple — це приватна комерційна організація, яка створила протокол розподілених платежів з відкритим кодом з такою ж назвою. За словами розробників Ripple, головною ідеєю проекту є створення «Інтернету цінностей» – нейтральної глобальної інфраструктури, яка дозволяє вільний та миттєвий обмін цінностями. Фактично, головна мета проекту — стати швидшою та доступнішою альтернативою SWIFT.
Для цих цілей проект розробив мережу Ripple (RippleNet), щоб клієнти могли обмінюватися цифровими та фіатними активами в режимі реального часу. Мережа побудована на основі консенсусної книги, яка називається XRP Ledger або XRPL. Токен XRP є рідним маркером XRP Ledger. XRPL не є блокчейном і, за словами Ripple , не пов’язаний з компанією юридично чи організаційно.
Згідно з офіційним веб-сайтом XRPL, у 2011 році три інженери – Девід Шварц, Артур Брітто та Джед Маккалеб (який також представив хардфорк Stellar від Ripple) – вирішили створити більш стійкий алгоритм консенсусу – свого роду «біткойн без майнінгу».
Оскільки XRPL не використовує технологію блокчейн, він не покладається на майнінг і стейкинг для підтвердження транзакцій. Замість цього в мережі використовується власний алгоритм консенсусу під назвою Ripple Protocol Consensus Algorithm (RPCA) .
Він визначає, як XRPL керується мережею незалежних вузлів перевірки Ripple. Усі транзакції Ripple мають бути перевірені щонайменше на вісімдесяти відсотках вузлів мережі.
Будь-хто може стати валідатором. Однак Ripple підтримує так званий список унікальних вузлів – набір надійних перевіряючих вузлів, які включають університети та фінансові установи.
На відміну від більшості криптопроектів, які обслуговують потреби децентралізованої мережі, Ripple створено для обслуговування різних банків, постачальників платежів і криптобірж. Це дозволяє здійснювати розрахунки за транзакціями в режимі реального часу та знижує комісію за транзакції.
Тому серед клієнтів Ripple є великі гравці фінансового сектора. Станом на вересень 2021 року компанія уклала партнерські відносини з фінансовими компаніями з більш ніж п’ятдесяти країн, включаючи такі гіганти, як Bank of America, American Express, SBI Holdings і TransferGo. Крім того, великі венчурні фонди, такі як Andreessen Horowitz, IDG Capital Partners, Lightspeed і Google Ventures, інвестували в проект.
Раніше компанія також співпрацювала з MoneyGram. У 2019 році Ripple придбала 10% акцій MoneyGram, щоб спонукати платіжну компанію використовувати XRP у своїй діяльності. Однак у березні 2021 року вони припинили співпрацю через триваючий судовий процес між Ripple та Комісією з цінних паперів і бірж США.
Перша незгода Ripple з американськими регуляторами відбулася ще в 2015 році, коли FinCEN оштрафував компанію на сімсот тисяч доларів за продаж токенів XRP без відповідної реєстрації. Щоб вирішити суперечку, Ripple також погодився запровадити процедуру перевірки «Знай свого клієнта» (KYC) для майбутніх інвесторів XRP.
Судова боротьба між Ripple і SEC США почалася наприкінці 2020 року. 22 грудня, всього за кілька днів до Різдва, американський фінансовий регулятор подав позов проти топ-менеджерів компанії – генерального директора Бреда Гарлінгхауса і співзасновника Ripple Кріса Ларсена. За даними SEC, компанія порушила закони про цінні папери, збираючи гроші через незареєстровану, постійну пропозицію цінних паперів із цифровими активами.
У позові стверджується, що XRP є цінним папером і тому підлягає реєстрації в SEC, оскільки Ripple контролює виключно інфраструктуру криптовалюти. Агентство наполягало на тому, що компанія вчинила неправомірну поведінку інвесторів, продавши незареєстровані цінні папери на суму понад мільярд доларів.
У позові також стверджується, що Ripple в значній мірі покладається на свої продажі XRP для фінансування своїх операцій. У свою чергу Ripple неодноразово наголошував, що в багатьох країнах XRP визнається криптовалютою, а отже, не є цінним папером. Використовується для здійснення міжнародних та внутрішніх операцій і не потребує реєстрації в регуляторі.
Після позову SEC ціна XRP впала майже в три рази, щоб повністю відновитися через півтора місяці. Тим не менш, ряд американських криптовалютних бірж виключили XRP зі своїх платформ.
У серпні 2021 року державний наглядовий орган Empower Oversight подав докладний запит до SEC, щоб отримати інформацію щодо регулювання криптовалюти та конфлікту інтересів за участю посадових осіб SEC. Некомерційна організація припускає, що чиновники SEC мали певну фінансову зацікавленість у захисті інтересів спільнот Bitcoin та Ethereum, а також у судовому переслідуванні Ripple.
Розгляд позову SEC проти Ripple заплановано на 15 жовтня 2021 року. Юристи очікують рішення у справі не раніше початку 2022 року.
Як згадувалося вище, токен XRP юридично не пов’язаний з Ripple, оскільки RippleNet використовує його як проміжний токен між валютами, що передаються. Ось такі переваги такої інтеграції:
Хоча позов SEC спочатку призвів до істотного зниження ціни XRP, актив виріс більш ніж на 60% лише за тиждень у середині серпня 2021 року. І, за словами Мессарі, на початку вересня річна рентабельність інвестицій монети становила понад 420%. Це робить XRP ідеальним як для торгівлі, так і для довгострокового тримання.
На біржі EXMO ви можете купити XRP як за фіат, так і за криптовалюту за USD , EUR, BTC , ETH , USDT тощо.
Ознайомтеся з останніми даними щодо поточних настроїв криптовалютного ринку XRP, а також співвідношення ціни монети та біткойна в реальному часі, наданих IntoTheBlock.
Рішення Ripple мають на меті допомогти зменшити комісію, одночасно підвищуючи швидкість та ефективність транскордонних транзакцій. RippleNet може похвалитися партнерськими відносинами з провідними гравцями ринку. І чим більше традиційних фінансових компаній приєднається до Ripple, тим більший вплив матиме компанія в майбутньому.
Однак Ripple доведеться пройти довгий шлях, щоб зарекомендувати себе як альтернатива нинішньому лідеру ринку – SWIFT. Тим більше, якщо врахувати, що у компанії вже є вагомий конкурент у криптоіндустрії – Stellar. З огляду на все сказане, Ripple має залишатися на крок попереду конкурентів зі своїми інноваційними продуктами та розвитком мережі.
Крім того, позов SEC проти Ripple є яскравим прикладом регуляторних проблем, з якими може зіткнутися крипто-сектор. І для успішного розвитку проекту влада має прийняти чітке рішення щодо типу активів, до яких належить XRP.
Але, незважаючи на судовий процес, криптовалюта стає все більш популярною серед інвесторів. За даними CoinShares, станом на 3 вересня інвестиційні продукти XRP залучили в цілому 82 мільйони доларів. Для порівняння: інвестиційним продуктам Polkadot вдалося залучити $75 млн, Solana – $44 млн та Litecoin – $25 млн.
Більше того, японський фінансовий гігант SBI Holdings оголосив про свій план запустити криптовалютний фонд до кінця листопада 2021 року. Крім біткойна, ефіру і лайткоіна, компанія також планує інвестувати в XRP.
Такий зростаючий інтерес з боку інституційних інвесторів свідчить про їхню впевненість у майбутньому проекту, що має позитивно вплинути на ціну XRP у довгостроковій перспективі. Так, у квітні 2021 року досвідчений аналітик і трейдер Пітер Брандт (який спрогнозував крах біткойна в січні 2018 року) передбачив, що XRP може зрости аж на двісті сімдесят шість відсотків. Однак він також припускав, що актив зазнає серйозної корекції в довгостроковій перспективі, але терміни цієї події поки не уточнюються.