Nasz project pomocy EXMO Save Ukraine nadal wspiera mieszkańców Ukrainy. Poniżej znajdziecie informację, jak pomogliśmy czterem pensjonatom dla osób starszych w obwodzie kijowskim.
Projekt pomocy EXMO Save Ukraine kontynuuje pomoc humanitarną dla Ukraińców. Oprócz pomocy naszym pracownikom medycznym i strażakom, opiekujemy się i wspieramy również domy opieki „Ljubow”, w których obecnie mieszka 103 osób starszych w wieku powyżej 55 lat.
Osoby te znalazły się w czasie wojny w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ wiele znich nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i pilnie potrzebowało codziennej profesjonalnej opieki, pomocy i leków.
W czasie pokoju w domach opieki „Ljubow” mieszkali głównie mieszkańcy obwodu kijowskiego. Po wybuchu wojny zaczęły one przyjmować przesiedlone osoby starsze z terenów, na których toczą się aktywne działania wojenne. W szczególności z Mariupola, a także obwodów charkowskiego, mikołajowskiego, donieckiego i ługańskiego. Wiele przesiedleń obejmowało osoby mniej sprawne, cierpiące na demencję związaną z wiekiem.
W czasie działań wojennych, które miały miejsce w rejonie Kijowa, została zaatakowana wieś Worzel, w której znajduje się jeden z pensjonatów „Ljubow”. Podczas rosyjskiej okupacji, pojawiła się konieczność pilnej ewakuacji ludzi do dzielnicy Browary, znalezienia dodatkowych miejsc do przesiedlenia oraz zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej i psychiatrycznej. Projekt pomocy EXMO Save Ukraine podjął się rozwiązania tych problemów. Sfinansowaliśmy wynajem nowego domu, zapłaciliśmy za media i zapewniliśmy pensje dla pracowników. Ponadto zakupiliśmy generator wraz ze specjalistycznym sprzętem, lekarstwami, wózkami inwalidzkimi, łóżkami, materacami, żywnością i zapewniliśmy spełnienie innych podstawowych potrzeb.
Łączna kwota pomocy finansowej, jaką udzieliliśmy już czterem domom „Ljubow” znajdującym się w Worzel, Browary, Zazimya i Litky, wynosi 1 200 000 UAH.
„Dzięki EXMO Save Ukraine ludzie starsi żyją w odpowiednich warunkach mieszkaniowych, mają zapewnioną opiekę medyczną i zbilansowaną dietę. Nasze kierownictwo jest niezmiernie wdzięczne projektowi EXMO i jego pracownikom. Specjalne podziękowania dla pracowniczki i wolontariuszki EXMO, Eleonory Zołotariowej za jej szybką reakcję. Liczba osób potrzebujących pomocy stale rośnie, więc bez wsparcia EXMO Save Ukraine bardzo trudno byłoby nam zapewnić niezbędną pomoc tak dużej liczbie osób” – skomentował Andriy Skovpen, kierownik pensjonatu dla osób starszych „Ljubow”.
Halyna Matkovska i jej mąż Giennadiy przebywają w pensjonacie Litky od kwietnia 2022 roku. Wcześniej para mieszkała w mieście Bachmut. Kiedy ich miasto znalazło się pod ciężkim ostrzałem, życie tam stało się praktycznie niemożliwe.
“Wolontariusze pomogli nam się ewakuować i zaproponowali pobyt w tym pensjonacie. Zostaliśmy tu dobrze przyjęci. Warunki bytowe są dobre, wygodne łóżka i wszystkie podstawowe potrzeby są zapewnione. Cieszymy się również towarzystwem troskliwej i wykwalifikowanej kadry. Dziękujemy zarządowi domu opieki i projektowi pomocy EXMO za wszystko, co robią” – powiedziała pani Halyna.
W Siewierodoniecku mieszkał pan Wołodymyr i jego żona pani Lidia.
„Moja żona jest przykuta do łóżka i potrzebuje opieki medycznej. Kiedy rozpoczęły się działania wojenne, zostaliśmy zmuszeni do opuszczenia domu. Później dowiedzieliśmy się, że nasz dom został zniszczony przez bomby. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie, jakie otrzymaliśmy w tym trudnym czasie. Tutaj w pensjonacie moja żona jest pod opieką personelu medycznego. Dostaje leki i ma wszystko, czego potrzebuje. Wielki szacunek dla ludzi, którzy brali w tym wszystkim udział” – zaznaczył pan Wołodymyr, dzieląc się swoją historią.
Pani Galyna urodziła się w 1943 roku podczas II wojny światowej. Niemal 80 lat później wojna ponownie dopadła ją w Mikołajowie, gdzie mieszkała z córką.
„Ze względu na problemy zdrowotne nie mogłam wyjechać z córką za granicę. I nie mamy już krewnych, których moglibyśmy prosić o pomoc. Skontaktowaliśmy się więc z tym pensjonatem i byłem pod wrażeniem panujących tu warunków i postawy pracowników. Otrzymałam balkonik i wszystko, czego potrzebowałem. Dziękuję za wsparcie! Nie wyobrażam sobie, co bym zrobiła, gdyby nie wy – wzruszająco dziękuje pani Galyna.
Pan Jurij ma 79 lat. Przed wojną mieszkał w Kijowie.
„W marcu tego roku moje córki i wnuki uciekły za granicę z powodu rosyjskiej agresji. Nie chciałam wyjeżdżać z rodzinnego miasta, więc zostałam w moim domu w Kijowie. Jednak bez pomocy rodziny było mi trudno sobie poradzić. Jedna z moich córek zgłosiła się do tego pensjonatu i zostałem przyjęty. Jestem wdzięczny personelowi za ich wspaniałą postawę i całe wsparcie” – powiedział pan Jurij.
Projekt pomocy EXMO Save Ukraine nadal zapewnia pomoc finansową dla pensjonatów „Ljubow”, ponieważ teraz potrzebują pomocy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Również Ty możesz wesprzeć „Lyubov” i zaoferować pomoc, kontaktując się z kierownikiem domów opieki, Andrii Skovpets, pod numerem telefonu komórkowego +38 099 158 28 81.
EXMO Save Ukraine to projekt pomocyy założony przez zespół giełdy kryptowalut EXMO. Zespół zbiera fundusze na niesienie pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej dotkniętej wojną w Ukrainie. Do tej pory zebraliśmy łącznie 2 000 000 USD, z czego 1 000 000 USD to własna darowizna EXMO, a pozostała kwota 1 038 872 USD została przekazana przez partnerów i użytkowników giełdy.
Koncentrujemy się na dostarczaniu leków, zakupie towarów, szybkiej dostawie żywności i podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, przygotowaniu logistyki, wyżywienia i zakwaterowania dla migrantów, a także krótkoterminowej pomocy finansowej dla osób dotkniętych działaniami wojennymi. Co miesiąc przetwarzamy od 150 do 300 zgłoszeń od różnych organizacji ochotniczych i ofiar wojny. 1 lipca 2022 r. kwota pomocy udzielonej przez EXMO Save Ukraine przekroczyła 1 300 000 USD. Śledź naszą oficjalną stronę internetową, aby dokonać darowizny w kryptowalucie lub skontaktuj się z nami bezpośrednio.