Переглянути усі Статті

Solana (SOL): огляд криптовалюти та прогноз на 2022

Минулого року Solana увійшла до списку криптовалют із найшвидшим зростанням, збільшившись у ціні більш ніж на 11 000%. Розповідаємо про ключові фактори успіху Solana та оцінюємо її шанси на посилення своїх позицій.

Solana

У 2021 році криптовалюта Solana зросла у ціні на 11179,5%. Досягнувши минулого літа чергового цінового максимуму, проект увійшов у топ-10 криптовалют за капіталізацією, а пізніше у листопаді його нативний гаманець перевищив позначку мільйон активних користувачів.

Капіталізація криптовалют на початок лютого 2022 року. Джерело: coinmarketcap.com

У жовтні минулого року мережа також вирвалася на третє місце за обсягом заблокованих коштів у DeFi-протоколах.

Торгувати SOL

Що таке Solana (SOL)

Solana – це проект, який розробляє масштабований блокчейн-протокол для створення децентралізованих програм та смарт-контрактів. Серед його засновників – вчені та фахівці з досвідом роботи у великих технологічних компаніях, зокрема колишні колеги з Qualcomm Анатолій Яковенко та Грег Фіцджеральд, а також доктор наук у галузі фізики частинок Ерік Вільямс.

Співзасновники Solana: Анатолій Яковенко, Грег Фіцджеральд та Ерік Вільямс

У 2017 році Яковенко опублікував чорновий варіант білої книги, в якому вперше представив алгоритм Proof of History (PoH). Саме на ньому і технології Proof of Stake (PoS) пізніше запрацює блокчейн Solana.

У лютому 2018 року Яковенко та Фіцджеральд опублікували офіційну версію white paper та запустили першу внутрішню тестову мережу. Цього ж року вони започаткували компанію з розробки проекту, яка тепер відома як Solana Labs. Своєю назвою вона завдячує невеликому пляжному містечку Солана-Біч, в якому разом з іншими товаришами по команді жив Яковенко, поки працював у Qualcomm. Крім фахівців із цієї компанії, команда проекту також включає колишніх програмістів із Google, Microsoft, Apple, Intel та Dropbox.

Усього за рік з моменту публікації білої книги Solana залучила понад $20 млн венчурних інвестицій під час кількох закритих токенсейлів. У лютому 2020 року запрацював публічний тест проекту Tour de SOL. Через місяць стартувала бета-версія основної мережі, а у червні була створена Solana Foundation – некомерційна організація, спрямована на розвиток екосистеми Solana і прийняття децентралізованих технологій. Пізніше їй було передано понад 160 млн нативних токенів проекту SOL та права на всю його інтелектуальну власність.

У серпні 2020 року на блокчейні запрацювала децентралізована біржа Serum. Цього ж місяця компанія Tether випустила стейблкоїн USDT на Solana. Пізніше у жовтні на блокчейні було запущено розроблений консорціумом Centre стейблкоїн USDC.

У травні 2021 року Solana Foundation запустила п’ять фондів із загальним обсягом активів у $100 млн для розвитку додатків у Китаї, а через місяць Solana Labs залучила понад $300 млн у рамках приватного токенсейлу. Раунд фінансування очолили великі венчурні фірми Andreessen Horowitz та Polychain Capital.

Як працює Solana та який механізм консенсусу використовує

Мережа Solana працює відразу на двох алгоритмах – Proof of Stake, що дозволяє валідаторам перевіряти транзакції залежно від того, скільки монет вони зберігають, та нової технології синхронізації Proof of History. У цьому алгоритмі є внутрішній годинник, який показує однаковий час на всіх вузлах. Так як ці ноди працюють за розкладом, завдяки синхронізації вони можуть перевірити час між операціями на блокчейні. Отже, алгоритм вирішує одну з головних проблем інших проектів — узгодженість роботи вузлів. Щоб виконати транзакції, ноди повинні записати блок у блокчейн. Для цього їм необхідно досягти консенсусу – дотримання правил протоколу та достовірність усіх транзакцій. Це досить затратний за часом процес, який знижує пропускну здатність блокчейну. Для прикладу у Bitcoin цей показник становить 4 транзакції в секунду (TPS), Ethereum – 13, EOS – менше 50. При цьому платіжна система Visa обробляє до 65 000 таких операцій. Під час тестів Solana продемонструвала результат у 60 000 TPS. За підрахунками розробників, теоретично пропускна здатність мережі може сягати понад 700 000 TPS.

Чому SOL називають «вбивцею» ETH?

Крім високої пропускної спроможності, Solana може скласти конкуренцію Ethereum та іншим блокчейнам з кількох причин:

  1. Solana не тільки набагато швидша за свого конкурента, але й у сотні тисяч разів його дешевша. За даними BitInfoCharts на початок лютого 2022 року, середня транзакційна комісія в Ethereum становить $32,95, тоді як у Solana – $0,00025. Особливо вигідним блокчейн є для NFT-колекціонерів, оскільки для обробки невзаємозамінних токенів необхідно задіяти смарт-контракт, через що плата за газ у Ethereum збільшується ще більше.
  2. Проект краще підходить для створення смарт-контрактів, децентралізованих додатків та NFT-рішень та через мову програмування Rust і системи LLVM, яка дозволяє розробникам легко і швидко переносити комп’ютерні протоколи та програми з інших блокчейнів у Solana.
  3. Екосистема проекту розширюється набагато швидше. Хоча Ethereum, як і раніше, запускає більше проектів, вони стикаються з багатьма проблемами через слабку масштабовність, низьку пропускну здатність і дорогі транзакції. Саме тому за рік повноцінної роботи Solana стала третім блокчейном за кількістю заблокованих активів, зумівши зібрати на своїх гаманцях понад $14 млрд. За даними ресурсу DefiLlama на початок лютого 2022 року, загальний обсяг грошей, розміщених у DeFi-проектах на базі блокчейну Solana, становив $7,5 млрд.
  4. Solana більш стійка та використовує менше ресурсів. Усі блокчейни вирішують однакові завдання – зберігання та обмін даними. І коли кількість користувачів у мережі перевалює за кілька сотень мільйонів активних користувачів на неї виявляється неймовірне навантаження, що в результаті може уповільнити або навіть зупинити її роботу. Solana вирішила цю проблему за допомогою протоколу Turbine. Він розбиває всі блоки на безліч фрагментів, які потім по шматочку завантажує кожен вузол і після роздає його іншим учасникам мережі. Це знижує навантаження на Solana і залежність від вузлів-джерел, а також забезпечує надмірність даних, що підвищує безпеку та надійність.
  5. Висока екологічність блокчейну. Ethereum використовує консенсус Proof-of-Work. Він дуже вимогливий до обчислювальних ресурсів майнерів, через що підтримка мережі призводить до високого споживання електроенергії. У результаті це негативно впливає на навколишнє середовище. Solana ж використовує механізм Proof of Stake, який набагато енергоефективніший за алгоритма-конкурента. Це означає, що Solana набагато краще для навколишнього середовища, ніж PoW-блокчейни, такі як Bitcoin , Ethereum, Dogecoin і т.д.

Яка вартість SOL

У 2020 році курс SOL знаходився трохи нижче $5, проте вже у 2021 році він встановив ATH у $260. Отже, лише за рік монета зросла більш ніж на 11 000%.

Ціна SOL у 2020, 2021 та 2022 роках. Джерело: cryptorank.io

За даними Cryptorank на 8 лютого 2022 року, в обігу знаходилося 317,3 млн SOL, що становить 62,44% від загальної пропозиції монети.

У листопаді нативний гаманець проекту Phantom лише за пару місяців з моменту запуску перевищив позначку 1 млн активних користувачів.

Криптовалюту активно додають у лістинги великі торгові майданчики. 2021 року Solana також з’явилася на EXMO.

Поточний курс SOL/USDT можна побачити на інтерактивному графіку.

Як купити SOL

Solana (SOL) можна купити та продати за фіатні гроші або інші криптовалюти на криптобіржі. На платформі EXMO SOL торгується у парі з BTC та USDT:

Проблеми Solana

Періодичні збої у мережі – це те, що може завадити Solana перевершити свого конкурента. Тільки з початку 2022 року проект зіткнувся з кількома технічними збоями на тлі збільшеного навантаження через обсяг транзакцій та атак хакерів. Так, у першій половині січня мережа двічі відключалася через навантаження. Розробники Solana розповіли у Twitter про оновлення мережі, яке виправить проблему зі збоями, та про досягнення прогресу у масштабуванні блокчейну.

Поки у другій половині місяця ринок переживав падіння під тиском ведмедів, Solana через проблеми у мережі була недоступна користувачам дві доби. Збій у роботі блокчейну, що став уже шостим за останні кілька місяців, призвів до того, що 24 січня монета-конкурент XRP обійшла SOL за капіталізацією.

24 січня XRP обійшов SOL за капіталізації. Джерело: coinmarketcap.com

Це вже не перший випадок, коли порушення у роботі мережі негативно впливають на ціну Solana. Так, у вересні 2021 року в мережі проекту зупинилася ончейн-активність. Нові блоки не випускалися більше 16 годин, і для відновлення роботи блокчейну був потрібний його перезапуск. Причиною інциденту розробники назвали DDoS-атаку. На тлі збою ціна токена SOL втратила майже $30, впавши зі $171,3 до $143,5. Однак пізніше ціна активу відновилася до колишніх значень.

Падіння курсу SOL після атаки хакера. Джерело: coinmarketcap.com

Ще одну атаку проект пережив на початку лютого, коли хакери, скориставшись уразливістю у смарт-контрактах мосту Wormhole, вивели 120 000 wETH, що на той момент стало найбільшим зломом в історії DeFi. Внаслідок цього курс монети за добу впав на 8%.

Найбільші зломи у DeFi. Джерело: theblockcrypto.com

Розробники Wormhole підкреслили, що вразливість буде закрита найближчим часом, а потім до мережі буде додана необхідну кількість ETH для компенсації втрати.

Перспективи Solana: прогноз на 2022

Після рекордного 2021 року експерти прогнозують криптовалюті подальше зростання. Так, профільні ЗМІ виділяють відразу три причини, через які ціна SOL може зрости у 2022 році:

  1. Стабільне зростання екосистеми;
  2. Інтерес до проекту з боку інституційних інвесторів;
  3. Ринок деривативів, який активно розвивається.

У хедж-фонді Pantera Capital також прогнозують зростання монети, припускаючи, що Solana забере у Ethereum вагому частину ринку смарт-контрактів вже цього року. Так, якщо за обсягом заблокованих коштів у DeFi ще на початку 2021 року проект Віталіка Бутеріна був абсолютним лідером із ринковою часткою у 97%, то наприкінці грудня вона скоротилася до 63%. У той же час, за даними Defillama, за неповний рік частка Solana зросла у 16 разів – з 0,2% до 3,2%.

Об’єм заблокованих коштів у DeFi. Джерело: defillama.com

Крім смарт-контрактів, попит на SOL підвищує ринок невзаємозамінних токенів, що стрімко зростає. Так, у грудні 2021 року NFT-маркетплейс на Solana Magic Eden зміг обійти гіганта OpenSea за кількістю транзакцій, незважаючи на вдвічі меншу кількість користувачів.

У 2021 році Magic Eden обійшов OpenSea. Джерело: dappradar.com

Аналітики J.P Morgan також зазначили, що Solana є одним із головних конкурентів найбільшого за капіталізацією альткоїну в цьому сегменті: «Як і у випадку з DeFi, перевантаженість і висока комісія за транзакції спонукають NFT-додатки використовувати інші блокчейни».

За даними CryptoSlam, частка Solana на ринку NFT із середини серпня 2021 року зросла з 2,1% до 4,3%. Тижневий торговий обсяг NFT у її мережі на кінець січня становив понад $36 млн. Водночас, за інформацією ресурсу, частка Ethereum на кінець січня 2022 року становила близько 92,2%.

Купити SOL