NEAR Protocol був запущений трохи більше року тому, але вже встиг стати одним із найперспективніших проектів в індустрії. Розповідаємо, у чому його унікальність і чому NEAR незабаром може відібрати левову частку ринку у Ethereum.
NEAR Protocol – це відносно молодий, але водночас один із найперспективніших криптовалютних проєктів, який зумів залучити сотні мільйонів інвестицій від найбільших венчурних фондів.
За даними CoinMarketCap станом на березень 2022 року NEAR входить у топ-25 криптовалют із ринковою капіталізацією більше $6,5 млрд.
NEAR Protocol – це безпечна блокчейн-платформа з відкритим вихідним кодом, призначена для швидкої та зручної розробки децентралізованих програм (dApps).
Платформа була запущена у 2020 році колишніми інженерами Microsoft та Google – Олександром Скідановим та Іллею Полосухіним. NEAR Protocol одразу ж привернув увагу великих інвесторів та був високо оцінений Віталіком Бутеріним. Засновник мережі Ефіріум визнав, що розробникам вдалося реалізувати на своєму блокчейні ідеї, які плануються до запуску на Ефіріум 2.0. Їм вдалося вирішити головну проблему більшості блокчейнів – погану масштабованість.
У порівнянні з іншими блокчейнами, NEAR є неймовірно швидким, дешевим і максимально простим у використанні. Творці стверджують, що запустити власну програму на його основі можна за п’ять хвилин. Платформа відмінно підходить навіть тим, хто майже не знайомий з блокчейном, адже отримати доступ до додатків на NEAR можна, пройшовши звичайний процес реєстрації. Швидкість транзакцій у мережі проекту не поступається фіатним платіжним системам. Час генерації блоку складає всього близько секунди, а комісії майже в 10 тисяч разів нижче, ніж в Ефіріумі.
Протокол NEAR працює на алгоритмі консенсусу Delegated Proof-of-Stake, а також використовує технологію шардингу, щоб збільшити пропускну здатність та ефективність мережі.
У листопаді 2021 року команда NEAR розгорнула інноваційне рішення Simple Nightshade, яке є початковим кроком переходу до повністю сегментованого блокчейну.
Після його запуску блокчейн був розділений на чотири сегменти даних, які називаються шардами. Проте всі шарди залишилися частинами єдиного блокчейну, а в підтвердженні блоків, як і раніше, беруть участь усі валідатори, що істотно відрізняє Nightshade від інших шардинг-рішень, таких як Polkadot.
Водночас у блокчейн записується тільки знімок поточного стану кожного сегмента, а не всі транзакції в ньому. Кожен сегмент має свій власний набір вузлів-валідаторів, які передають стан свого шарду щоразу, коли генерується блок.
Механізм Nightshade дозволяє NEAR обробляти понад 100 тисяч транзакцій за секунду, що робить його одним із найшвидших блокчейнів. Для порівняння: пропускна спроможність мережі Ефіріум становить близько 15 транзакцій на секунду, а біткоїну всього 5–7. Найближчий конкурент NEAR – Solana – може провести максимум 65 тисяч транзакцій за секунду.
Незважаючи на такі високі показники, команда NEAR вже розробила механізм подальшого поділу шардів, щоб зробити мережу ще більш масштабованою. Технологія передбачає чотири етапи, які розробники планують запустити вже до кінця 2022 року. Остання фаза включає створення динамічної сегментації, в якій кількість шардів постійно змінюється та регулюється залежно від завантаженості мережі.
Протокол NEAR може похвалитися своєю безпекою. Алгоритм Delegated Proof-of-Stake, який використовує блокчейн, допомагає правильно розподілити транзакції між валідаторами, що фактично зводить можливість хакерських атак до нуля. Злами стають не тільки важко здійсненними, а й економічно невигідними.
В екосистемі NEAR обов’язки розподілені між трьома типами валідаторів:
Ще один важливий механізм NEAR зветься Doomslug. Він дозволяє вузлам-валідаторам створювати блоки по черзі, залежно від кількості заморожених монет. Це відбувається кожну епоху, яка триває 12 годин.
Валідатори зазвичай отримують винагороду за внесок у безпеку мережі в токенах NEAR – нативній монеті NEAR Protocol. Проте нещодавно команда проекту запустила новий механізм стейкінгу, який дозволяє валідаторам отримувати винагороду й у кількох інших активах. Ініціатива націлена на те, щоб підвищити децентралізацію блокчейну та дозволити валідаторам залучити більше делегатів.
Токен NEAR можна назвати життєвою силою мережі. Окрім стейкінгу, він використовується для голосування з управління мережею, а також оплати комісій за обробку транзакцій та зберігання даних.
Комісії у мережі залежать від складності операцій, але на відміну від багатьох інших проектів, NEAR вони мінімальні. Крім того, 70% комісій спалюється, а 30% йде розробникам смарт-контрактів. Така механіка передбачає, що токен NEAR може стати дефляційним. Щоправда, для цього потрібно, щоб мережа обробляла мільярд транзакцій на день. Наразі їхня кількість щодня сягає одного мільйона.
Початкова емісія NEAR складає один мільярд токенів. 12% від цієї кількості було продано під час первинної пропозиції монет, яка відбулася у серпні 2020 року. Ще майже 18% – під час семи закритих раундів фінансування.
Інші монети використовуються для розвитку екосистеми NEAR та впровадження програм спільноти. Велика частина також дістається командам NEAR і NEAR Foundation. Крім цього, щороку мережа випускає 5% нових токенів, більшість з яких іде на оплату винагороди валідаторам. Проте річна інфляція у 5% не заважає зростанню ціни токену, який за останній рік зріс у кілька разів.
Позитивно на розвитку екосистеми та зростанні ціни NEAR позначилося і розгортання токена у мережі Ethereum та запуск кросчейн-рішення NEAR Bridge у квітні 2021 року.
Цей міст дозволяє легко пересилати токени ERC-20 та NFT між блокчейнами Ефіріуму та NEAR, а також взаємодіяти зі смарт-контрактами та dApps в обох мережах.
У 2020 році середній курс NEAR знаходився нижче $2, проте у 2021 році ціна токена зросла на 950%, досягнувши максимального значення у $16,32. А вже у січні 2022 року монета оновила історичний максимум, перейшовши за позначку у $20 на тлі новин про запуск нових ключових компонентів екосистеми NEAR.
За даними Cryptorank на 15 березня 2022 року, в обігу було 653,6 млн NEAR, що становить 65,37% від загальної пропозиції монети.
Токен NEAR стає доступним для торгівлі на більшій кількості великих торгових майданчиків. У 2022 році монета також з’явилася на біржі EXMO.
Поточний курс NEAR/USDT можна побачити на інтерактивному графіку.
NEAR можна купити та продати за фіатні гроші або інші криптовалюти на криптобіржі. На платформі EXMO NEAR торгується у парі з BTC, USD та USDT:
Протокол NEAR заслужено вважається одним із найперспективніших блокчейн-проектів. Усього за рік кількість щоденних транзакцій у мережі збільшилася майже у тридцять разів, а загальна кількість адрес зросла на рекордні 86%.
За даними сайту CryptoDiffer, на початок січня 2022 року NEAR займав шосте місце за середньодобовою активністю розробників протягом останніх 30 днів на Github.
У січні 2022 року команда Near закрила черговий інвестиційний раунд, у якому їй вдалося залучити $150 млн від різних інвесторів, зокрема Dragonfly Capital та Three Arrows Capital. Команда NEAR Protocol також уклала десятки партнерств із найбільшими блокчейн-проектами, серед яких Chainlink, Balancer, Ledger, TrustWallet, Ardana та багато інших.
Проте проект все ж таки залишається дещо недооціненим, особливо у сфері NFT та DeFi. Але враховуючи усі переваги блокчейну, з великою ймовірністю можна вважати, що NEAR зможе залучити масштабних гравців цих галузей вже у найближчому майбутньому.
Партнер криптовалютного хедж-фонду Pantera Capital Пол Верадіттакіт переконаний, що зростання NEAR продовжиться і цього року. Багато хто вже називає NEAR черговим “вбивцею” Ethereum. Що ж, навіть якщо проект і не стане вбивцею другої за величиною криптовалюти, то відібрати у неї значну частину ринку у протоколу NEAR є всі шанси.