Переглянути усі Статті

Волатильність біткоїна: що впливає на курс BTC?

Біткоїн завжди вирізнявся високою волатильністю. Іноді всього за кілька годин ціна першої криптовалюти підіймалася або падала на тисячі доларів. Але в чому ж причина таких різких коливань? Дізнайтеся, які чинники впливають на курс BTC та чи варто купувати на падінні.

З біткоїном ви можете розбагатіти за ніч, а вже за кілька днів втратити значну частину свого депозиту. А все тому, що перша криптовалюта дуже волатильна – різко зростає, а потім так само блискавично падає. Й так по колу! Розповідаємо, чому так відбувається і чи завжди волатильність – це погано?

Що таке волатильність?

Волатильність – це фінансовий показник, який відображає те, як сильно змінюється ціна активу. Якщо актив має високу волатильність, його ціна може суттєво коливатися протягом відносно короткого періоду.

Біткоїн з’явився у 2009 році й на той час майже нічого не вартував. Приблизно через рік монета почала здобувати популярність, а її вартість піднялася до дев’яти центів. Відтоді біткоїн зріс в тисячі разів, однак ціна його постійно коливалась. Іноді він зростав та падав на тисячі доларів протягом дня чи навіть кількох годин.

Чому біткоїн волатильний?


Причин високої волатильності першої криптовалюти є декілька.

BTC – відносно молодий актив

Одна з основних причин волатильності біткоїна полягає в тому, що він є відносно молодим активом. До прикладу, акціями компаній торгують уже понад 200 років, а BTC – лише понад десять. Акції вже пройшли перевірку часом, мають широке застосування, а тому й більш стабільні. Що ж до крипти, то світ лише намагається окреслити її роль у глобальній економіці.

Інвестори й трейдери регулярно змінюють свої настрої стосовно біткоїна та інших криптовалют, що значно впливає на їхню ціну. Вони реагують майже на кожну новину – від макроекономічних подій, як-от оголошення Федеральною Резервною Системою даних про базову ставку, до неформальних заяв інфлюенсерів, як-от твіти Ілона Маска. Будь-яка подія може вмить змінити настрій із негативного на позитивний і навпаки.

А як же настрій на ринку впливає на ціну монети? Все максимально просто! Коли інвесторам і трейдерам подобається біткоїн і вони вірять, що його вартість зросте, то починають купувати більше монет. Попит на BTC зростає, а разом з тим і його ціна. Якщо ж вони негативно ставляться до біткоїна і вважають, що його вартість знизиться, то починають його продавати. Це зменшує попит на біткоїн й призводить до зниження його ціни. Як відомо, чим вище попит, тим вища ціна активу! Пам’ятаєте як злетіли ціни на генератори в Україні цієї зими, коли попит на них зріс? Так само й з активами!

Крипторинок – відносно невеликий за капіталізацією

Крипторинок відносно невеликий порівняно з іншими ринками. Його капіталізація дещо перевищує $1 трлн станом на квітень 2023 року, тоді як, наприклад, ринкова капіталізація Нью-Йоркської фондової біржі становить $35 трлн.
Маленькі ринки, як правило, завжди волатильні, тому що там домінують кілька великих гравців. Так один або два кити можуть значно вплинути на ціну біткоїна, просто продавши або купивши більше монет. Кити у світі біткоїна – це інвестори, які володіють великою кількістю BTC.

Крипта – хайпова тема у ЗМІ та соцмережах

Ще один чинник високої волатильності біткоїна – хайп у ЗМІ та соцмережах. Криптовалюти, зокрема біткоїн, завжди були популярними темами для обговорення. Бізнесмени, фінансові експерти та навіть знаменитості полюбляють ділитися своєю думкою про крипту або навіть охоче рекламують її.

Якщо, ви дізнаєтеся, що зірки, які вам імпонують, успішно інвестували в BTC, то, найімовірніше, ви також захочете купити цю монету. З іншого боку, якщо хтось, кому ви довіряєте, як от відомий криптоексперт, передбачить швидке падіння біткоїна, ви почнете продавати свої запаси. Ось так популярність впливає на волатильність.

Варто пам’ятати, якщо якусь криптовалюту сильно розганяють у соцмережах та ЗМІ, попит на неї неодмінно зростатиме, а з ним і ціна. Однак, цей попит може бути тимчасовим і призвести до перекупленості монети. Якщо монета перекуплена, то її ціна неодмінно почне падати. Не тіште себе ілюзіями, що монета в яку ви інвестуєте буде постійно зростати, адже ринок завжди коригується.

Біткоїн має обмежену пропозицію

Обмежена пропозиція біткоїна також впливає на його волатильність. Засновник криптовалюти Сатоші Накамото обмежив кількість біткоїнів 21 мільйоном. Це означає, що загалом в обігу ніколи не буде більш як 21 мільйон BTC, а процес майнингу завершиться приблизно у 2140 році.

Оскільки пропозиція фіксована, будь-яке збільшення або зменшення попиту може мати значний вплив на ціну першої криптовалюти. Обмежена пропозиція також може створити відчуття дефіциту, що своєю чергою підвищує попит та спричиняє зростання ціни. До речі, саме це є однією з причин, чому експерти вірять, що в майбутньому ціна BTC буде продовжувати зростати.

Крипта не контролюється державними органами

Важливим чинником волатильності біткоїна є його децентралізований характер. Криптовалюта не регулюється жодною фінансовою установою чи урядом, які можуть контролювати її пропозицію, попит або ціну. Саме децентралізація й сприяла такій популярності біткоїна, але вона має деякі недоліки. Наприклад, жоден центральний банк чи уряд не може штучно знизити волатильність та стабілізувати ціну біткоїна чи інших цифрових активів, якщо це необхідно.

Уряди намагаються урегулювати використання біткоїна

Попри те, що BTC та інші криптовалюти децентралізовані, уряди постійно намагаються регулювати їхнє використання. Такі дії також можуть мати значний вплив на їхню ціну та волатильність.

Так коли уряд Китаю оголосив про заборону криптоторгівлі та майнінгу у вересні 2021 року, ринок відреагував миттєво. Майже одразу більшість фондів, на балансі яких була крипта, почали її продавати. Більшість з них навіть лімітні ордери не виставляли, а продавали за ринковою ціною, збільшуючи свої збитки. Біткоїн та альткоїни різко впали в ціні.

Але ж крипторинок дуже чутливий, тому згодом йому вдалося відновитися на тлі позитивних новин й навіть досягнути історичного максимуму в $69 тис. У кінці 2022 року війну цифровим активам оголосив уряд США, що час від часу впливає на їхню волатильність, оскільки ринок реагує на кожну новину від уряду.

Чи завжди волатильність – це погано?


Через низку вищеназваних причин біткоїн вирізняється високою волатильністю, але чи завжди висока волатильність – погано? Ні! Значні падіння цін завжди лякають, проте для багатьох інвесторів – це можливість купити крипту зі знижкою та отримати більший прибуток в майбутньому. Однак варто бути впевненими, що ціна монети, яку ви купуєте, буде зростати.

Що ж до біткоїна, то більшість експертів вважають, що ціна першої криптовалюти неодмінно злетить в майбутньому. Біткоїн вже не раз зазнавав значних падінь, але потім зростав ще більше, а отже, він вже перевірений часом.

Якщо ви новачок у крипті, остерігайтеся інвестувати в нові монети, оскільки ви можете втратити всі свої гроші. Розпочати краще з невеликих інвестицій і поступово розвиватися. Також не забувайте про диверсифікацію свого портфеля – не вкладайте гроші лише в одну криптовалюту, навіть якщо це біткоїн.

Висновок

Що ж, давайте коротко підсумуємо основні чинники волатильності крипти. Отже, біткоїн волатильний, тому що:

  • Це доволі молодий актив. Як наслідок, інвестори реагують ледь не на всі новини, пов’язані з ним побічно чи безпосередньо, і часто змінюють своє ставлення до першої криптовалюти.
  • Крипта – хайпова тема у ЗМІ та соцмережах, що впливає на її популярність та попит.
  • Крипторинок – відносно невеликий, тому один чи два біткоїн-кити можуть спричинити значні зростання та падіння ціни.
  • Біткоїн має обмежену пропозицію, що створює ефект дефіциту та впливає на попит.
  • Крипта не регулюється умовним центральним банком чи іншим офіційним органом, тому ніхто не може штучно стабілізувати її ціну.
  • Уряд постійно тим чим іншим способом намагається урегулювати використання біткоїна, а ринок реагує на їхні дії.

Висока волатильність – можливість купити крипту за нижчою ціною та збільшити прибуток в майбутньому, однак варто зважувати ризики й інвестувати в перевірені монети.