Усі криптоінвестори світу очікують, коли ж американська влада схвалить запуск спотових біржових фондів на біткоїн (ETF). Дізнаємося, як ці фонди працюють, як вкласти в них кошти та головне — як на них заробляти.
ETF — розшифровується як exchange traded fund (фонд, який торгується на біржі).
Це інвестиційна компанія, акції якої можна купити на традиційному фондовому ринку.
Зазвичай фонд заздалегідь обговорює інструменти, куди інвестує.
Це можуть бути:
Спотовий біткоїн-ETF робить вклади виключно в біткоїн. Що і відрізняє його від ф’ючерсних ETF на біткоїн, фонди яких вкладають гроші саме в деривативи, а не криптовалюту.
Ну а термін “спотовий” означає, що угоди відбуваються тут і зараз, а не трапляться в майбутньому.
Спотовий біткоїн-ETF — фонд, який інвестує в першу криптовалюту, а його акції торгуються на біржі.
Є щонайменше чотири причини, чому навколо спотових біткоїн-ETF створився такий ажіотаж.
За оцінками Standard Chartered, до кінця 2024 року в біржових фондах зберігатиметься від 437 000 BTC до 1,32 млн BTC. Це еквівалентно притоку на ринок $50-100 млрд.
Прогноз компанії передбачає зростання біткоїна приблизно в 4,3 раза від поточного рівня $47 000. Аналітики зазначили, що вторговані на біржі продукти, пов’язані із золотом, продемонстрували аналогічну динаміку, але тільки через 7-8 років після запуску відповідних ETF.
Біткоїн і досі має напівлегальне право на існування. Юридична база криптовалют не вибудувана, звідси і багато стереотипів, на кшталт “крипта нічим не захищена”. Деякі країни на свій розсуд вводять у законодавство використання криптовалют, інші ж навпаки – просто забороняють цифрові активи. Але для багатьох користувачів легальність і прозорість дійсно важливі. Та й держава прагне всіляко взяти під свій контроль криптоіндустрію.
Але якщо Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) схвалить спотовий ETF на біткоїн, то це означатиме схвалення всього класу активів.
Ще один важливий аспект — простота доступу до вкладень у BTC. Наприклад, багато інвесторів просто не довіряють біржам після скандалів з FTX. Вони не здатні розібратися у відкритих і закритих ключах. А децентралізовані майданчики (DEX) тим більше видаються середньостатистичним інвесторам складними. Інша справа — біржовий фонд. Там усе просто: паї/акції можна купити через будь-який брокерський рахунок.
Грамотні інвестори вважають за краще “не тримати всі яйця в одному кошику”. Біткоїн може стати досить цікавим захисним активом. Хоча б проти інфляції.
Також інвестори хочуть бути впевненими в продуктах і майданчиках, якими користуються. У разі вкладень у BTC-ETF їм заздалегідь відомо, з ким вирішувати будь-які розбіжності.
У листопаді 2023 року SEC вкотре відклала схвалення спотових ETF на BTC.
Наступна призначена дата — січень 2024 року. Фонди, які подали заявки на BTC-ETF: BlackRock, Grayscale, Bitwise Bitcoin ETP Trust, Invesco, WisdomTree, Fidelity та інші.
Прямої кореляції між схваленням спотового BTC-ETF і ціною першої крипти немає. Можна точно стверджувати, що збільшиться торговельна активність. Адже з’являться нові механізми вкладень у крипту. А весь великий капітал, що стоїть за спотовими ETF на біткоїни, вкладатиметься в BTC, що може підштовхнути його ціну вгору.
Спотовий ETF на біткоїн — фонд, який вкладається в першу криптовалюту світу безпосередньо, а його акції торгуються на фондовій біржі. Поява такого продукту забезпечить простий доступ до цифрових активів для широкого кола інвесторів і підвищить ціну самого біткоїна. З цим і пов’язаний весь ажіотаж.