Для ринків 2023 рік став простішим за 2022. Позитивний настрій панував і на фонді, і на крипторинку. Деякі аналітики відзначали ірраціональний оптимізм. У цій статті ми підіб’ємо підсумки року, що минув, відзначимо найприбутковіші сектори і спрогнозуємо 2024.
2023 рік був успішним для деяких акцій і криптовалют. Макроекономічні проблеми не завадили учасникам ринку побачити світло в кінці тунелю. Пов’язаний такий позитив з майбутнім пом’якшенням грошово-кредитної політики. Також інфляція в США хоч і не повернулася до цільових 2%, але показує стійке зниження. На ринках спостерігається ірраціональний оптимізм, що і провокує тиск на ціни вже зараз.
Криптовалюти закінчили рік хорошим зростанням. Капіталізація ринку зросла на понад 100%, а окремі монети ба більше. Оптимізм пов’язаний зі спотовими ВТС-ETF. Епопея схвалення ETF вселила інвесторам віру в зростання, а спекулянтам подарувала необхідну ліквідність і волатильність. Що в кінцевому підсумку дало той необхідний фундаментальний поштовх для цифрових активів.
На початку 2024 року на нас чекають схвалення ETF, халвінг ВТС у квітні, а також пом’якшення грошово-кредитної політики, що здешевить фіатну валюту.
Варто почати з “криптоголубих фішок”. Для ВТС минулий рік закінчився 9-місячним зростанням і 3 місяцями падіння. Подібне траплялося тільки у 2017 році, що вказує на період розквіту для першої крипти. Піковим місяцем виявився січень — +39,6%, а найгіршим став серпень — -11,2%. За рік ВТС зріс на 158,4%. Левову частку річного зростання крипторинку забезпечила саме перша криптовалюта. Більшість альткоїнів наступали Біткоїну на п’яти.
Дітище Віталіка Бутеріна у 2023 році показало прекрасне зростання. На початку 2023 року відбулося чергове оновлення — Shapella. Після чого користувачі могли виводити свої активи зі стейкінгу. Побоювання, що через це курс ЕТН буде під сильним тиском, не виправдалися. Користувачі не стали виводити монети у великих обсягах.
Попри проблеми з валідаторами і зниження відсоткової прибутковості стейкінгу, курс ЕТН зріс на 88,2%. У 2024 нас очікує хардфорк Dencun, який знизить розмір комісій для L2-рішень на базі технології Rollups і багато іншого.
Хедлайнером останнього кварталу 2023 року стала Solana. Після краху FTX мало хто вірив у цю монету. Оскільки на балансах біржі перебувала позамежна кількість SOL. А при банкрутстві юридична особа зобов’язана продавати свої активи, щоб розплатитися з кредиторами. Але ринок не просто із задоволенням “з’їв” цей обсяг, йому виявилося мало. Тому попит на монету зріс експоненціально — у моменті торгові обсяги SOL були більшими, ніж у ВТС. За 2023 рік Solana зросла на 1015%! І основне зростання почалося в середині жовтня.
Динаміка фондового ринку також порадувала багатьох інвесторів. Наприклад, для Nasdaq 100 минулий рік став найкращим з 1999 року.
Основний галас ринку дав ШІ та продукти, пов’язані з цією технологією. Минулого року хедлайнером зростання був енергетичний сектор (це ми відзначали наприкінці попереднього року). Так і сталося: ринкові змінні змінилися, і технологічний сектор (який закривав трійку найгірших у 2022 році) у 2023 році очолив список найкращих галузей.
Безумовним лідером на фондовому ринку стала компанія NVIDIA. Завдяки революційним розробкам у сфері Штучного Інтелекту і не тільки, компанія під час кожної публікації звітів пробивала всі прогнози щодо прибутку і прибутковості. Інвестори оцінили такий перформанс, і акції зросли на 234%, поповнивши елітний список “трильйонників”.
Microsoft також не відстає від NVDA в частині розробок ШІ, а в деяких аспектах — випереджає компанію. Її акції подорожчали на 54%. Це в рази менше, ніж у NVDA, але “майки” — й так величезна компанія з капіталізацією у $2,7 трлн і з понад 220 000 працівників. Чому вона цікава? Дедалі більше учасників ринку впевнені, що Microsoft скине Apple з п’єдесталу найдорожчої публічної компанії у світі. Натовп любить історії, коли з’являється новий лідер.
Ця компанія заслужила звання — Камбек року. Після падіння у 2022 році на понад 60% Netflix не “ховав” тільки ледачий. Але стримінговий сервіс не просто втримався на плаву, він втер носа всім критикам. У 2023 році компанія не опублікувала жодного провального звіту. У 1 півріччі були проблеми з виторгом, але починаючи з 3 кварталу — доходи виявилися вищими за прогнози. У підсумку акції зросли на 64% за рік.
Початок 2023 року подарував трейдерам та інвесторам багато емоцій, втрат і прибутку. Інфляційний шок і посилення грошово-кредитної політики боляче вдарили по високоризикових активах, оскільки інвестори вважають за краще в складні часи переливати капітал у “захисні” активи.
Але вже у 2 півріччі ринки змогли відіграти просідання і продовжити своє зростання. Деякі аналітики вже зараз відзначають початок формування “ірраціонального оптимізму”, але поки рано про це заявляти.
З упевненістю можна сказати, що криптозима для криптовалют уже позаду.