Переглянути усі Статті

Фінансова бульбашка — що це?

Іноді на фінансових ринках відбувається стрімке зростання якогось активу. Але фундаментальних причин для цього немає. У таких умовах трейдери отримують великий прибуток. Йдеться про фінансові бульбашки. У статті розповімо чому виникають бульбашки та як їх розпізнати.

Фінансова бульбашка це багаторазове і безпідставне збільшення ринкової вартості активу. Бульбашки виникають у всіх сферах економіки: криптовалюти, акції, облігації, нерухомість, сировина та інші товари чи послуги, які можна купити/продати за гроші.

Поява бульбашок пов’язана зі зростанням попиту на конкретний актив. Ажіотаж підвищує ціну. І так по колу. Але інтерес споживача згодом знижується. Ціна починає повертатися до свого справедливого рівня. При цьому повернення відбувається непередбачувано, різко та несподівано для більшості. Так само різко, як лопається мильна бульбашка. Саме тому подібне явище на ринку назвали ідентично.

Характеристики бульбашки

Бульбашки мають більше подібностей, ніж відмінностей, а причинно-наслідкові зв’язки кожної можна вивчити та зрозуміти. Якщо описати собі схему утворення бульбашок, то помічати їх легше.

Фактори розпізнавання бульбашок:

  • За традиційними мірками ціни на актив сильно завищені.
  • На ринку панує бичачий настрій та небувала ейфорія.
  • На ринку з’явилися нові покупці, які готові купувати за завищеними цінами.
  • Купівля активів відбувається за рахунок великого обсягу позикових коштів.
  • Покупці уклали форвардні контракти із дуже великим терміном. Мета — спекуляція та власний захист від майбутнього зростання цін.
  • Монетарна політика сприяє ще більшому роздмухуванню бульбашки, а посилення курсу змушує її луснути.

Цикли бульбашки

Фінансова бульбашка має свій початок і свій кінець. Пояснимо стадії розвитку та здування цього економічного явища.

Ранній етап циклу

На ранньому етапі циклу борг не зростає швидше за доходи, хоча він стійкий. Так відбувається, тому що позикові кошти використовуються для фінансової діяльності, що сприяє величезному та швидкому зростанню доходу. Інфляція, економічне зростання та борг перебувають в ідеальному співвідношенні. Тому люди дедалі більше купують активи.

Бульбашка

На цьому етапі борги зростають швидше за доходи, що забезпечує колосальну та швидку дохідність активів та їх зростання. На ринку ейфорія, куди б не вкладалися гроші, відбувається зростання. Люди беруть більше позик для придбання неякісних активів. Банки, бізнесмени, фінансові посередники, вище керівництво країни та звичайні обивателі впевнені у безперервному процвітанні, що підтримує процес залучення позикових коштів.

Пік

Коли ціни зростають за рахунок кредитування, а ринок сповнений довгих позицій, ціни на ньому завищені. Це означає, що цикл досяг свого піка і готовий дати зворотний хід. Хоча пік може бути спровокований різними подіями, найчастіше вони відбуваються, коли ЦБ починає посилювати грошово-кредитну політику. Оскільки на піку циклу люди надто розраховують на оптимістичний сценарій, будь-яка, навіть незначна подія, може викликати уповільнення припливу капіталу.

Депресія

На фінансових ринках господарюють такі емоції, як: радість, ейфорія, страх, паніка. Під час схлопування бульбашки лідирують страх та паніка. Це дуже сильні емоції, які виливаються у швидкий рух ціни. На цій стадії маятник хитнувся від “все супер” до стану “все жахливо”.

У цей момент спостерігаються масові продажі та спрацювання стопів у інвесторів, які торгували з великим обсягом позикових коштів. Трейдери вже фіксують не прибуток, а величезні збитки. Під роздачу потрапляють як звичайні обивателі, так і великі учасники фінансових ринків. Відбуваються масові банкрутства фондів, закриваються банки, втрачається капітал великих інвесторів. Загальна ситуація в економіці починає тріщати по швах, зростає безробіття. Центральні Банки не можуть допомогти, оскільки такий корекційний рух неможливо зупинити.

Депресія призводить до значного падіння ціни до рівнів початку надування бульбашки, а то й нижче.

Нормалізація

Зміна умов та поступове повернення до нормального економічного стану відбувається, коли відновлюється баланс між попитом та пропозицією активу. Коли інвесторам здається, що ціни перепродані, вони повертають свої кошти на ринок. Монетарна політика пом’якшується, що стимулює вкладення капіталів у активи з дисконтом. Після нормалізації ми повертаємося до раннього етапу циклу. І так по колу.

Приклад на основі криптовалютного ринку

Криптовалютний ринок теж має ознаки, що вказують на утворення та здування бульбашки. Сьогоднішня ситуація дуже підходить до циклу “депресія” та “нормалізація”. Є ознаки здування бульбашки. Нині криптовалютний ринок знаходиться у перехідному етапі. Це хороша можливість для відкриття довгих позицій, але потрібно дотримуватися ризиків.

На зображенні ви можете побачити виділені цикли. Проте говорити про нормалізацію зарано. Поки що ми далекі від пом’якшення монетарної політики. Але “депресія” не буває вічною, і незабаром ми можемо побачити повноцінну “нормалізацію”. Важливо не пропустити можливість і не запізнитися з покупкою.

Як торгувати на фазах надування та здування бульбашки?

Коли зростання бульбашки перебуває у розпалі, торгувати проти нього небезпечно. Така ризикована торгівля легко розірве навіть найстійкіші портфелі з великими запасами ресурсів. Розумні та досвідчені інвестори зазвичай просто спостерігають за процесом, щоб знайти найкращий час для вигідної угоди. Саме відсутність досвідчених трейдерів і подовжує життя бульбашці, яка продовжує зростати без жодного контролю. Також дуже небезпечно торгувати під час її схлопування. Потрібно обережно формувати свої позиції та ставити стоп-лосс ордер, щоб уберегти капітал від просідання. Варто дочекатися достатньої корекції, а потім відкривати довгі позиції, використовуючи плечі на платформі EXMO Margin.

Висновок

Періодично на фінансових ринках виникають нові бульбашки. Інвесторам важливо вчасно їх помітити, визначити справедливу вартість активу та виробити власний алгоритм дій. Для цього потрібно регулярно підвищувати власну фінансову грамотність та вивчати прецеденти минулого. На EXMO Margin користувачі можуть коригувати свій план і укладати угоди у різні періоди формування фінансової бульбашки.
 

До EXMO Margin

 
  • Стати частиною нашої спільноти трейдерів, щоб бути в курсі останніх новин:
  • Приєднуйтесь до чату EXMO Margin, де ми обговорюємо новини платформи та ринку з професійними трейдерами Ігорем Порохом та Олегом Федишиним.
  • Підписуйтесь на Telegram-канали спотової та маржинальної платформ EXMO.
  • Запускайте Telegram-бот для участі у щоденних розіграшах призів.

Здійснюйте успішні угоди та заробляйте більше з маржинальною платформою EXMO!