Big Mac Index — популярний індекс, що порівнює ціни Big Mас у різних куточках світу. Показник допомагає з’ясувати економічну ситуацію досліджуваних країн.
Основна ідея індексу полягає в тому, що Біг Мак має коштувати приблизно однаково в будь-якій країні.
Індекс Біг-Мака — неідеальний показник ПКС (Паритет купівельної спроможності валют), оскільки враховує тільки один товар і не бере до уваги інші аспекти, такі як: вартість житла, транспорт і медичне обслуговування.
Але він дає загальне уявлення про відносну доступність товарів і послуг у різних країнах.
У 1986 році журнал The Economist вигадав простий спосіб оцінити вартість валют по країнах світу. Вони порівняли ціни на Біг Мак у McDonald’s і вивели свій індекс купівельної спроможності.
Чому саме цей бургер?
Варто уточнити, що показник не належить до числа офіційних, але відомий практично в усьому світі. Здавалося б жартівлива витівка в підсумку перетворилася на непоганий економічний показник.
Для розрахунку індексу Біг Мака журнал The Economist збирає дані про вартість бургера в різних країнах світу. Потім вони використовують ці дані для розрахунку співвідношення валютних курсів.
Розрахунок індексу Біг Мака виконується таким чином:
Має незрозумілий вигляд, але після прикладу все проясниться.
В Україні ціна* Біг Мака — 105 грн, тоді як у США — $5,58. Таким чином, курс української гривні недооцінений на 49% порівняно з фактичним обмінним курсом. А курс купівельної спроможності має бути на рівні 18,82 грн/долар.
*ціна вказана в оновленому 2023 року Індексі, а не поточна на сьогодні.
У липні 2022 року The Economist оновили індекс Біг Мака, тепер вони використовують ціну для США, надану самою компанією McDonalds. Також було змінено методику розрахунку індексу з поправкою на ВВП, повна історія якого тепер буде коригуватися при кожному оновленні ВВП від МВФ.
Зв’язку між індексом Біг Мака і криптовалютами поки що немає. Але деякі аналітики вважають, що незабаром криптовалюти зможуть вплинути на цей індекс. Оскільки вони здатні здешевити міжнародну торгівлю. А це може призвести до збільшення торгових обсягів між країнами і вплинути на ціни товарів і послуг. Ще один фактор: криптовалюти можуть стати популярним засобом оплати цих товарів і послуг. Що і збільшить попит на криптовалюти та зможе вплинути на ціни.
Наразі криптовалюти не впливають на індекс Біг Мака. Але якщо популярність криптовалют продовжить своє зростання, то в майбутньому вони можуть мати більший вплив на нього.
До речі, у жовтні комісії за транзакції в мережі Bitcoin піднялися в середньому до 0,00017510 BTC ($6,08) і перевищили ціну Біг Мака.
“Бургерноміка” ніколи не задумувалась, як точний вимірювач невідповідності курсів валют, а лише як інструмент, що дає змогу зробити теорію валютних курсів зрозумілішою. Проте індекс Біг Мака став світовим стандартом, увійшов до кількох підручників з економіки і став предметом десятків наукових досліджень. Для тих, хто ставиться до фастфуду з великим інтересом, The Economist також розраховують гурманську версію індексу.
Індекс Біг Мака — це цікавий і простий спосіб порівняти вартість валют різних країн. Однак він має низку обмежень, які слід враховувати під час використання.