W ciągu ostatnich kilku lat XRP znalazł się w pierwszej dziesiątce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, co czyni go jednym z najpopularniejszych aktywów cyfrowych. Dowiedz się więcej o głównych zaletach i perspektywach monety w toczącym się procesie sądowym US SEC, a także o różnicy między XRP a Ripple.
Jeśli chodzi o Ripple, konieczne jest zrozumienie różnicy między samym projektem a tokenem XRP.
Ripple to prywatna, komercyjna organizacja, która stworzyła protokół płatności rozproszonych typu open source o tej samej nazwie. Według twórców Ripple, główną ideą projektu jest stworzenie „internetu wartości” – neutralnej, globalnej infrastruktury, która pozwala na swobodną i natychmiastową wymianę wartości. W rzeczywistości głównym celem projektu jest stanie się szybszą i bardziej przystępną cenowo alternatywą dla SWIFT.
W tym celu w ramach projektu opracowano sieć Ripple (RippleNet), aby umożliwić klientom wymianę zasobów cyfrowych i fiducjarnych w czasie rzeczywistym. Sieć jest zbudowana na bazie księgi konsensusu, zwanej XRP Ledger lub XRPL. Token XRP jest natywnym tokenem księgi XRP. XRPL nie jest blockchainem i według Ripple nie jest prawnie ani organizacyjnie powiązany z firmą.
Według oficjalnej strony XRPL, w 2011 roku trzech inżynierów – David Schwartz, Arthur Britto i Jed McCaleb (który również wprowadził hardfork Stellar firmy Ripple) – postanowiło stworzyć bardziej zrównoważony algorytm konsensusu – rodzaj „bitcoina bez kopania”.
Ponieważ XRPL nie korzysta z technologii blockchain, nie polega na wydobywaniu i stakingu w celu potwierdzania transakcji. Zamiast tego sieć wykorzystuje zastrzeżony algorytm konsensusu o nazwie Ripple Protocol Consensus Algorithm (RPCA) .
Określa, w jaki sposób XRPL jest zarządzany przez sieć niezależnych węzłów walidatora Ripple. Wszystkie transakcje Ripple muszą zostać zweryfikowane przez co najmniej osiemdziesiąt procent węzłów w sieci.
Każdy może zostać walidatorem. Jednak Ripple utrzymuje tak zwaną listę unikalnych węzłów – zestaw niezawodnych węzłów walidacyjnych, które obejmują uniwersytety i instytucje finansowe.
W przeciwieństwie do większości projektów kryptograficznych, które służą potrzebom zdecentralizowanej sieci, Ripple jest zbudowany do obsługi różnych banków, dostawców płatności i giełd kryptograficznych. Pozwala to na rozliczanie transakcji w czasie rzeczywistym i obniża opłaty transakcyjne.
Dlatego wśród klientów Ripple znajdują się najwięksi gracze z sektora finansowego. Od września 2021 r. firma nawiązała współpracę z firmami finansowymi z ponad pięćdziesięciu krajów, w tym z takimi gigantami jak Bank of America, American Express, SBI Holdings i TransferGo. Ponadto w projekt zainwestowały duże fundusze venture capital, takie jak Andreessen Horowitz, IDG Capital Partners, Lightspeed i Google Ventures.
Wcześniej firma miała również partnerstwo z MoneyGram. W 2019 r. Ripple nabył 10% udziałów w MoneyGram, aby zachęcić firmę płatniczą do korzystania z XRP w swojej działalności. Jednak w marcu 2021 roku zakończyli współpracę z powodu toczącego się procesu pomiędzy Ripple a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd.
Pierwszy sprzeciw Ripple z amerykańskimi regulatorami miał miejsce w 2015 roku, kiedy firma została ukarana grzywną w wysokości siedmiuset tysięcy dolarów przez FinCEN za sprzedaż tokenów XRP bez odpowiedniej rejestracji. Aby rozwiązać spór, Ripple zgodził się również wprowadzić procedurę weryfikacji Know Your Customer (KYC) dla przyszłych inwestorów XRP.
Walka prawna między Ripple a SEC rozpoczęła się pod koniec 2020 roku. 22 grudnia, zaledwie kilka dni przed Bożym Narodzeniem, amerykański regulator finansowy złożył pozew przeciwko najwyższym menedżerom firmy – dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouse i współzałożycielowi Ripple, Chrisowi Larsenowi. Według SEC firma naruszyła przepisy dotyczące papierów wartościowych, zbierając pieniądze w ramach niezarejestrowanej, trwającej oferty papierów wartościowych z aktywami cyfrowymi.
Pozew twierdzi, że XRP jest zabezpieczeniem i dlatego podlega rejestracji w SEC, ponieważ Ripple kontroluje wyłącznie infrastrukturę kryptowaluty. Agencja upierała się, że firma oszukała inwestorów, sprzedając niezarejestrowane papiery wartościowe o wartości ponad miliarda dolarów.
Pozew twierdzi również, że Ripple w dużym stopniu opiera się na sprzedaży XRP w celu finansowania swojej działalności. Z kolei Ripple wielokrotnie podkreślał, że w wielu krajach XRP jest uznawane za kryptowalutę i w związku z tym nie jest zabezpieczeniem. Służy do przeprowadzania transakcji międzynarodowych i krajowych i nie wymaga rejestracji w regulatorze.
W następstwie procesu SEC cena XRP spadła prawie trzykrotnie, by po półtora miesiąca całkowicie odzyskać siły. Niemniej jednak wiele amerykańskich giełd kryptowalut wycofało XRP ze swoich platform.
W sierpniu 2021 r. rządowy organ nadzorczy, Empower Oversight, skierował do SEC szczegółowy wniosek, szukając informacji dotyczących regulacji kryptowalut i konfliktów interesów z udziałem urzędników SEC. Organizacja non-profit sugeruje, że urzędnicy SEC mieli pewien interes finansowy w obronie interesów społeczności Bitcoin i Ethereum, a także w ściganiu Ripple.
Rozpatrzenie pozwu SEC przeciwko Ripple zaplanowano na 15 października 2021 r. Prawnicy oczekują rozstrzygnięcia w sprawie nie wcześniej niż na początku 2022 roku.
Jak wspomniano powyżej, token XRP nie jest prawnie powiązany z Ripple, ponieważ RippleNet używa go jako tokena pośredniczącego między przesyłanymi walutami. Oto zalety takiej integracji:
Chociaż proces sądowy SEC początkowo spowodował znaczny spadek ceny XRP, aktywa wzrosły o ponad 60% w ciągu zaledwie tygodnia w połowie sierpnia 2021 r. A według Messari na początku września roczny zwrot z inwestycji dla monety wyniósł ponad 420%. To sprawia, że XRP jest idealny zarówno do handlu, jak i do długoterminowego przechowywania.
Na giełdzie EXMO możesz kupić XRP zarówno za pomocą fiat, jak i kryptowalut za USD , EUR , GBP , BTC , ETH , USDT , itp.
Sprawdź najnowsze dane na temat obecnego sentymentu na rynku kryptowalut XRP, a także korelację ceny monet z bitcoinem w czasie rzeczywistym, dostarczone przez IntoTheBlock.
Rozwiązania Ripple mają pomóc w obniżeniu opłat przy jednoczesnym zwiększeniu szybkości i wydajności transakcji transgranicznych. RippleNet może pochwalić się partnerstwami z wiodącymi graczami na rynku. A im więcej tradycyjnych firm finansowych dołączy do Ripple, tym większy wpływ będzie miała firma w przyszłości.
Jednak Ripple będzie musiał przejść długą drogę, aby stać się alternatywą dla obecnego lidera rynku – SWIFT. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że firma ma już znaczącego konkurenta w branży kryptograficznej – Stellar. Biorąc to wszystko pod uwagę, Ripple musi być o krok przed konkurencją dzięki swoim innowacyjnym produktom i rozwojowi sieci.
Ponadto pozew SEC przeciwko Ripple jest doskonałym przykładem tego rodzaju problemów regulacyjnych, z którymi może się zmierzyć sektor kryptograficzny. A dla pomyślnego rozwoju projektu, władze muszą podjąć jasną decyzję o rodzaju aktywów, do których należy XRP.
Ale pomimo pozwu kryptowaluta staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów. Według CoinShares, na dzień 3 września produkty inwestycyjne XRP przyciągnęły łącznie 82 miliony dolarów. Dla porównania: produkty inwestycyjne Polkadotu przyciągnęły 75 mln USD, Solana – 44 mln USD, a Litecoin – 25 mln USD.
Co więcej, japoński gigant finansowy SBI Holdings ujawnił swój plan uruchomienia funduszu kryptowalutowego do końca listopada 2021 roku. Oprócz bitcoina, etheru i litecoina firma planuje również zainwestować w XRP.
Tak rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych świadczy o ich ufności w przyszłość projektu, co w dłuższej perspektywie powinno pozytywnie wpłynąć na cenę XRP. Tak więc w kwietniu 2021 r. doświadczony analityk i trader Peter Brandt (który przewidział krach Bitcoina w styczniu 2018 r.) przewidywał, że XRP może wzrosnąć nawet o dwieście siedemdziesiąt sześć procent. Założył jednak również, że aktywo ulegnie poważnej korekcie w dłuższej perspektywie, ale ramy czasowe tego zdarzenia nie zostały jeszcze sprecyzowane.