Wrócić do Artykuły

Solana (SOL): przegląd projektu i perspektywy 2022

W zeszłym roku Solana stała się jedną z najszybciej rozwijających się kryptowalut, która wzrosła aż o 11 000%. Odkryj kluczowe czynniki sukcesu projektu i dowiedz się, czy zostało mu jeszcze więcej siły na umocnienie swojej pozycji.

W 2021 r. wartość Solany wzrosła o ponad 11179,5%, co uczyniło ją jedną z najlepiej działających walut cyfrowych w historii. Po osiągnięciu kolejnego rekordu wszech czasów zeszłego lata, projekt wszedł do pierwszej dziesiątki kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. W listopadzie 2021 r. natywny portfel Solany Phantom dotarł do ponad miliona aktywnych użytkowników.

Kapitalizacja kryptowalut na początek lutego 2022 r. Źródło: coinmarketcap.com

W październiku ubiegłego roku sieć również awansowała na trzecie miejsce pod względem ilości zablokowanych środków w protokołach DeFi.

Handel SOLĄ

Co to jest Solana (SOL)

Solana to projekt mający na celu stworzenie szybkiego i skalowalnego protokołu blockchain do budowy zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i inteligentnych kontraktów. Wśród założycieli projektu są naukowcy i profesjonaliści, którzy wcześniej pracowali w uznanych firmach technologicznych, w tym dwóch byłych kolegów z Qualcomm, Anatolij Yakovenko i Greg Fitzgerald, a także doktor fizyki cząstek elementarnych. Erica Williamsa.

Współzałożyciele Solany: Anatoly Yakovenko, Greg Fitzgerald i Eric Williams

W 2017 roku Anatolij Jakowenko opublikował projekt oficjalnego dokumentu , w którym wprowadzono nowy algorytm Proof of History (PoH). Później, kiedy firma Solana została uruchomiona, połączyła benchmarkowy algorytm PoH z tradycyjnym mechanizmem konsensusu Proof of Stake (PoS) .

W lutym 2018 Yakovenko i Fitzgerald opublikowali oficjalną białą księgę projektu Solana i uruchomili pierwszą wewnętrzną sieć testową. W tym samym roku założyli firmę zajmującą się opracowywaniem projektów, znaną obecnie jako Solana Labs. Solana została nazwana po małym nadmorskim miasteczku o nazwie Solana Beach, gdzie Anatolij i jego koledzy z drużyny mieszkali przez trzy lata, kiedy pracowali dla Qualcomm. Oprócz specjalistów z tej firmy, w zespole projektowym znajdują się byli programiści z Google, Microsoft, Apple, Intel i Dropbox.

W ciągu zaledwie roku od opublikowania białej księgi Solana zebrała ponad 20 milionów dolarów w inwestycjach venture capital w ramach kilku prywatnych sprzedaży tokenów. W lutym 2020 r. ruszył publiczny testnet projektu Tour de SOL. Miesiąc później programiści uruchomili wersję beta mainnetu, a w czerwcu 2020 r. utworzono Solana Foundation, organizację non-profit, której celem jest rozwój ekosystemu Solana i wdrażanie zdecentralizowanych technologii. Następnie Solana przeniosła na tę fundację całą własność intelektualną i 160 milionów natywnych tokenów SOL.

W sierpniu 2020 r. uruchomiono zdecentralizowaną giełdę Serum na blockchainie Solana. W tym samym miesiącu emitent stablecoin Tether wprowadził na rynek Solana swoją monetę USDT. Następnie, w październiku 2021 r., na blockchainie uruchomiono również stablecoin USDC ustanowiony przez konsorcjum CENTER.

W maju 2021 r. Solana uruchomiła pięć funduszy inwestycyjnych ze 100 milionami dolarów, aby napędzać wzrost i rozwój Solana w Chinach. Miesiąc później Solana Labs zebrała ponad 300 milionów dolarów w prywatnej rundzie sprzedaży tokenów. Runda finansowania była prowadzona przez duże firmy venture capital, Andreessen Horowitz i Polychain Capital.

Jak działa Solana i jej mechanizm konsensusu

Sieć Solana łączy dwa algorytmy: Proof-of-Stake, który umożliwia walidatorom weryfikację transakcji w zależności od liczby posiadanych monet oraz nowy algorytm synchronizacji Proof-of-History. Ten ostatni ma wewnętrzny zegar, który pokazuje ten sam czas na wszystkich węzłach. Ponieważ węzły te działają zgodnie z harmonogramem, a dzięki synchronizacji mogą weryfikować czas pomiędzy transakcjami w blockchain. Dlatego algorytm rozwiązuje jeden z głównych problemów innych projektów kryptograficznych – problem synchronizacji węzłów. Aby wykonać transakcje, węzły muszą zapisać blok do łańcucha bloków. W tym celu komunikują się i dochodzą do konsensusu, który ma przestrzegać zasad protokołu i zapewnić wiarygodność wszystkich transakcji. Jest to dość czasochłonny proces, który zmniejsza przepustowość łańcucha bloków. Na przykład Bitcoin może przetwarzać 4 transakcje na sekundę (TPS), Ethereum – 13 i EOS – mniej niż 50. Jednocześnie system płatności Visa obsługuje 65 000 TPS. Podczas testów Solana pokazała 60 000 TPS. Według deweloperów teoretyczna przepustowość sieci Solana może osiągnąć ponad 700 000 TPS.

Dlaczego Solana jest nazywana „Zabójcą Ethereum”

Oprócz wysokiej przepustowości Solana może konkurować z Ethereum i innymi blockchainami z kilku powodów:

  1. Solana jest nie tylko wielokrotnie szybsza, ale także setki tysięcy razy tańsza od wielu jej konkurentów. Według BitInfoCharts na początku marca 2022 r. średnia opłata transakcyjna Ethereum wynosiła około 32 USD, podczas gdy średnia transakcja na Solanie kosztowała około 0,00025 USD. Solana jest również świetnym wyborem dla kolekcjonerów NFT, ponieważ konieczne jest użycie inteligentnego kontraktu do przetwarzania niezamiennych tokenów, co dodatkowo zwiększa opłatę za gaz w sieci Ethereum.
  2. Solana jest idealną platformą do tworzenia inteligentnych kontraktów, zdecentralizowanych aplikacji i rozwiązań NFT, ponieważ wykorzystuje język programowania Rust i system LLVM, który pozwala programistom na łatwą i szybką migrację ich protokołów i aplikacji z innych głównych łańcuchów bloków do Solana.
  3. Ekosystem projektu rośnie znacznie szybciej niż Ethereum. Chociaż coraz więcej projektów jest wciąż uruchamianych na Ethereum, napotykają one trudności ze względu na słabą skalowalność, niską przepustowość i drogie transakcje. Dlatego w ciągu zaledwie roku pełnej działalności Solana stała się trzecim co do wielkości blockchainem pod względem zablokowanych funduszy, o łącznej wartości ponad 14 miliardów USD. Jak podaje DefiLlama, na początku lutego 2022 roku łączna kwota zainwestowana w projekty DeFi oparte na blockchainie Solana sięgnęła 7,5 miliarda dolarów.
  4. Solana jest bardziej stabilna i zużywa mniej zasobów. Wszystkie sieci blockchain mają to samo zadanie — udostępniać i wymieniać dane (zasoby). Gdy liczba użytkowników w sieci przekracza kilkaset milionów aktywnych uczestników, sieć ulega przeciążeniu, co może spowolnić lub nawet przerwać jej działanie. Solana rozwiązała ten problem za pomocą protokołu Turbine. Rozbija wszystkie bloki na wiele części, które są następnie pobierane kawałek po kawałku przez każdy węzeł, a następnie przesyłane do innych członków sieci. Solana w ten sposób zmniejsza wykorzystanie przepustowości, zależność od wiadomości peer-to-peer, a także zapewnia nadmiarowość danych, dzięki czemu cała sieć jest bardziej ekonomiczna i odporna na awarie.
  5. Wysoka efektywność środowiskowa łańcucha bloków. Ethereum używa obecnie protokołu konsensusu zwanego Proof-of-Work. Zależy to od mocy obliczeniowej urządzeń górniczych, dlatego utrzymanie sieci skutkuje dużym zużyciem energii. Ma to ostatecznie szereg negatywnych skutków dla środowiska. Solana wykorzystuje mechanizm Proof of Stake, który jest znacznie bardziej energooszczędny niż algorytm konkurencji. Oznacza to, że Solana jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska niż blockchainy PoW, takie jak Bitcoin , Ethereum, Dogecoin itp.

Cena SOL

W 2020 r. cena SOL była nieco poniżej 5 USD, ale już w 2021 r. moneta osiągnęła najwyższy w historii poziom 260 USD. W ciągu zaledwie roku SOL urósł o ponad 11 000%!

Cena SOL w 2020, 2021 i 2022 roku. Źródło: cryptorank.io

Według Cryptorank, na dzień 08 lutego 2022 r. w obiegu znajdowało się 317,3 miliona tokenów SOL, co stanowi 62,44% całkowitej podaży monet.

Portfel Phantom Solany trafił do miliona aktywnych użytkowników w listopadzie 2021 roku, zaledwie kilka miesięcy po jego uruchomieniu.

Coraz więcej dużych giełd kryptowalut wymienia SOL. W 2021 r. token SOL był również notowany na EXMO.

Możesz zobaczyć aktualny kurs SOL/USDT na interaktywnym wykresie.

Jak kupić SOL

Możesz kupić Solanę za pieniądze fiducjarne lub inne kryptowaluty na giełdach kryptowalut. Na platformie EXMO SOL jest sprzedawany w parach z BTC i USDT:

Problemy z solaną

Przerywana niestabilność sieci może uniemożliwić Solanie prześcignięcie swojego głównego konkurenta. Tylko od początku 2022 r. projekt doświadczył kilku awarii technicznych z powodu przeciążenia sieci spowodowanego zwiększonym wolumenem transakcji i atakami hakerów. W pierwszej połowie stycznia 2022 r. sieć blockchain Solana dwukrotnie przeszła w tryb offline z powodu przeciążenia. Deweloperzy Solany poinformowali na Twitterze o wydaniu nowej aktualizacji, która poprawi problemy związane z wyczerpaniem pamięci podręcznej programów i sprawi, że Solana stanie się bardziej skalowalnym blockchainem.

W drugiej połowie stycznia, kiedy rynek wciąż spadał pod presją bessy, Solana była niedostępna dla użytkowników przez dwa dni z powodu awarii sieci. W wyniku tego niepowodzenia, które stało się szóstym w ciągu ostatnich kilku miesięcy, konkurencyjna moneta XRP przewyższyła SOL pod względem kapitalizacji rynkowej.

24 stycznia 2022 r. XRP pokonał SOL pod względem kapitalizacji. Źródło: coinmarketcap.com

To nie pierwszy raz, kiedy problemy z siecią miały negatywny wpływ na cenę Solany. We wrześniu 2021 r. gwałtowny wzrost transakcji spowodował awarię sieci Solana. Nowe bloki nie były wydawane przez ponad 16 godzin, a ponowne uruchomienie było wymagane do wznowienia działania łańcucha bloków. Twórcy stwierdzili, że incydent był spowodowany atakiem DDoS. W trakcie niepowodzenia cena tokena SOL spadła ze 171,3 USD do 143,5 USD. Jednak później powrócił do poprzednich poziomów.

Spadek ceny SOL po ataku DDoS. Źródło: coinmarketcap.com

Projekt przeżył kolejny atak na początku lutego 2022 r., kiedy hakerzy wykorzystali błąd inteligentnego kontraktu i ukradli 120 000 WETH o wartości 320 mln USD z projektu Wormhole DeFi. W tamtym czasie był to największy hack w historii DeFi. W rezultacie cena monety spadła o 8% w ciągu 24 godzin.

Największe exploity DeFi. Źródło: theblockcrypto.com

Twórcy tuneli czasoprzestrzennych ogłosili, że luka zostanie wyeliminowana w najbliższej przyszłości, a do sieci zostanie dodana niezbędna ilość ETH, aby zapewnić wsparcie wETH.

Perspektywy Solany: prognozy na 2022

Po przełomowym rajdzie w 2021 roku eksperci przewidują dalszy wzrost tokena Solana. Specjalistyczne media zidentyfikowały trzy powody, dla których cena Solany (SOL) może wzrosnąć w 2022 roku.

  1. Stały wzrost ekosystemu
  2. Ekscytujący wachlarz inwestycji instytucjonalnych
  3. Zdrowy rynek instrumentów pochodnych

Partner Pantera Capital, Paul Veradittakit, również przewiduje wzrost monety i sugeruje, że Solana odbierze w tym roku ogromny udział w rynku Ethereum. Na samym początku 2021 r. pomysł Vitalika Buterina wytyczał drogę, jeśli chodzi o wartość zamkniętą w DeFi, z 21 miliardami dolarów zablokowanymi w DeFi, co stanowiło 97% wielołańcuchowego ekosystemu. Na koniec grudnia liczba ta spadła do 63%. Jednocześnie, jak podaje Defillama, w niespełna rok udział Solany wzrósł 16-krotnie – z 0,2% do 3,2%.

Całkowita wartość zablokowana w Defi w DeFi. Źródło: defillama.com

Oprócz inteligentnych kontraktów, popyt na SOL jest napędzany przez szybko rozwijający się rynek niewymiennych tokenów. W grudniu 2021 r. Magic Eden, wiodący rynek NFT na Solanie, zdołał prześcignąć giganta OpenSea pod względem liczby transakcji, pomimo posiadania połowy liczby użytkowników OpenSea.

W 2021 roku Magic Eden przewyższył OpenSea. Źródło: dappradar.com

Analitycy JPMorgan zauważyli również, że Solana jest jednym z głównych konkurentów Ethereum – największego altcoina w tym segmencie pod względem kapitalizacji rynkowej: „ podobne do aplikacji DeFi, przeciążenie i wysokie opłaty za gaz skłaniają aplikacje NFT do korzystania z innych blockchainów”.

Według CryptoSlam udział Solany w rynku NFT wzrósł z 2,1% do 4,3% od połowy sierpnia 2021 roku. Na koniec stycznia 2022 r. tygodniowy wolumen obrotu NFT w sieci Solana wyniósł ponad 36 mln USD, a jednocześnie udział Ethereum w rynku NFT wyniósł około 92,2%.

Kup SOL