NEAR Protocol został uruchomiony nieco ponad rok temu, ale już stał się jednym z najbardziej obiecujących projektów w branży. Odkryj charakterystyczne cechy monety i dowiedz się, dlaczego NEAR może wkrótce pochłonąć znaczną część udziału w rynku Ethereum.
NEAR Protocol to stosunkowo młody, ale jednocześnie jeden z najbardziej obiecujących krypto projektów, który zdążył już przyciągnąć setki milionów inwestycji największych firm venture capital.
Według CoinMarketCap, według stanu na marzec 2022 r., NEAR wszedł do pierwszej 25 największych kryptowalut, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 6,5 miliarda dolarów.
NEAR Protocol to bezpieczny blockchain o otwartym kodzie źródłowym, zaprojektowany w celu zapewnienia szybkiego i łatwego tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps).
Platforma została uruchomiona w 2020 roku przez byłego inżyniera Google, Ilyę Polosukhina i programistę Microsoft, Alexandra Skidanova. Protokół NEAR od razu przyciągnął dużą uwagę społeczności i dużych inwestorów i został bardzo doceniony przez Vitalika Buterina. CEO i współzałożyciel Ethereum przyznał, że programiści NEAR zdążyli już wdrożyć pomysły, które mają zostać wprowadzone wraz z Ethereum 2.0.
NEAR jest niesamowicie szybki, tani i niezwykle łatwy w użyciu w porównaniu z innymi blockchainami. Twórcy projektu twierdzą, że każdy programista może uruchomić swoją pierwszą aplikację na blockchainie NEAR Protocol w zaledwie pięć minut. Platforma jest również świetną opcją nawet dla tych, którzy są prawie nowicjuszami w blockchain, ponieważ możesz uzyskać dostęp do aplikacji NEAR, przechodząc przez zwykły proces rejestracji. Ponadto Near może osiągnąć szybkości transakcji porównywalne z systemami płatności fiducjarnych. Średni czas generowania bloku NEAR wynosi około sekundy, a opłaty transakcyjne są 10 000 razy tańsze niż te na Ethereum.
Protokół NEAR działa na algorytmie konsensusu Delegated Proof-of-Stake, a także wykorzystuje podejście shardingowe, co pozwala sieci na zwiększenie jej przepustowości i wydajności.
W listopadzie 2021 r. zespół NEAR wydał innowacyjne rozwiązanie Simple Nightshade, które jest pierwszym z kilku kroków w kierunku w pełni podzielonego łańcucha bloków.
Po uruchomieniu blockchain został podzielony na cztery segmenty danych zwane shards. Jednak wszystkie shardy nadal pozostają częścią jednego blockchaina, a każdy shard jest nadal walidowany przez wszystkie walidatory, co znacząco odróżnia Simple Nightshade od innych rozwiązań shardingowych, takich jak Polkadot.
Jednocześnie tylko migawka bieżącego stanu każdego fragmentu jest przesyłana do łańcucha bloków za pośrednictwem Simple Nightshade. Każdy segment lub fragment ma swój własny zestaw węzłów sprawdzania poprawności, które rozgłaszają stan fragmentu za każdym razem, gdy generowany jest blok.
Dzięki mechanizmowi Nightshade blockchain NEAR Protocol może przetwarzać około 100 000 transakcji na sekundę (TPS). Dla porównania: przepustowość transakcji Ethereum jest ograniczona do około 15 TPS, a bitcoin może obsłużyć tylko 5-7 TPS. Najbliższy konkurent firmy NEAR, Solana, może pochwalić się teoretyczną wydajnością szczytową na poziomie 65 000 transakcji na sekundę.
Pomimo tak dużej przepustowości protokołu NEAR, zespół projektu opracował już mechanizm dalszego wdrażania shardingu, aby sieć była jeszcze bardziej skalowalna. Mechanizm obejmuje cztery fazy, które mają wejść w życie do końca 2022 roku. Ostatnia faza polega na tworzeniu dynamicznej segmentacji, w której sama sieć dynamicznie dostosuje liczbę fragmentów na podstawie obciążenia sieci.
Protokół NEAR jest nie tylko skalowalny i łatwy w utrzymaniu, ale także bardzo bezpieczny. Algorytm delegowanego dowodu stawki używany przez blockchain NEAR pomaga prawidłowo rozdzielić transakcje między walidatorami, zmniejszając w ten sposób ataki hakerów do zera. Hacki stają się nieopłacalne i trudne do wdrożenia.
Obowiązki w ekosystemie NEAR są podzielone między następujące trzy typy walidatorów:
Innym ważnym elementem protokołu NEAR jest mechanizm o nazwie Doomslug. Umożliwia węzłom walidatora na zmianę generowania bloków na podstawie liczby postawionych tokenów NEAR. Dzieje się tak co „epokę” i trwa 12 godzin.
Zazwyczaj większość walidatorów otrzymuje nagrodę za wkład w bezpieczeństwo sieci w tokenach NEAR – natywnym tokenie Near Protocol. Jednak zespół projektowy opublikował niedawno nowy mechanizm farmy udziałów, który umożliwia walidatorom zdobywanie nagród w kilku innych wymiennych tokenach. Stake farming ma na celu zwiększenie decentralizacji sieci, zachęcanie do jej użytkowania, a także umożliwienie walidatorom przyciągnięcia większej liczby delegatów.
Token NEAR można naprawdę uznać za siłę napędową sieci NEAR Protocol! Oprócz obstawiania token służy do opłacania opłat transakcyjnych i opłat za przechowywanie danych, a także do głosowania na propozycje dotyczące zarządzania.
Opłaty sieciowe zależą od złożoności operacji, ale w przeciwieństwie do wielu innych projektów, NEAR Protocol oferuje minimalne opłaty. Ponadto 70% wszystkich opłat transakcyjnych jest spalanych, a pozostałe 30% wypłacane jest deweloperom inteligentnych kontraktów. Taki mechanizm sprawia, że token NEAR może stać się deflacyjny. Wymaga to jednak, aby sieć przetwarzała miliard transakcji dziennie, podczas gdy obecnie obsługuje tylko około miliona dziennie.
Początkowa podaż NEAR to miliard tokenów. 12% początkowej podaży zostało sprzedane podczas NEAR ICO, które odbyło się w sierpniu 2020 roku. W siedmiu zamkniętych rundach finansowania sprzedano prawie 18% więcej.
Pozostałe monety są przeznaczone na rozwój ekosystemu NEAR i wdrażanie programów społecznościowych. Duża część trafia również do zespołów Fundacji NEAR i NEAR. Ponadto co roku wydawanych jest 5% nowych tokenów NEAR, z czego 90% trafia do walidatorów, a 10% do skarbca protokołów.
Na rozwój ekosystemu i wzrost ceny NEAR pozytywnie wpłynęło również wdrożenie tokena NEAR w sieci Ethereum, a także uruchomienie w kwietniu 2021 roku rozwiązania NEAR cross-chain z Ethereum.
„Mostek” umożliwia przenoszenie tokenów ERC-20 i NFT między sieciami NEAR i Ethereum, a także interakcję z inteligentnymi kontraktami i dApps w obu sieciach.
W 2020 r . średnia cena NEAR wynosiła poniżej 2 USD, ale w 2021 r. wzrosła o 950%, osiągając najwyższy poziom 16,32 USD. Już w styczniu 2022 r. moneta osiągnęła rekordowy poziom, przekraczając granicę 20 dolarów po wiadomości o uruchomieniu wartego 800 milionów dolarów funduszu rozwoju ekosystemów.
Według Cryptorank, na dzień 15 lutego 2022 r. w obiegu znajdowało się 653,6 miliona tokenów NEAR, co stanowi 65,37% całkowitej podaży monet.
Coraz więcej platform kryptowalut wymienia się BLISKO. W 2022 roku token NEAR był również notowany na EXMO.
Możesz zobaczyć aktualny kurs NEAR/USDT na interaktywnym wykresie.
Możesz kupić NEAR za pieniądze fiducjarne lub inne kryptowaluty na różnych giełdach kryptowalut. Na platformie EXMO, NEAR jest sprzedawany w parach z BTC, USD i USDT:
Protokół NEAR jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących projektów blockchain nie bez powodu. W ciągu zaledwie jednego roku liczba codziennych transakcji w sieci NEAR Protocol wzrosła prawie trzydziestokrotnie, osiągając łącznie 100 milionów transakcji w marcu 2022 r., a łączna liczba adresów w blockchain wzrosła o rekordowe 86%.
Według CryptoDiffer na początku stycznia 2022 r. NEAR zajmował szóste miejsce pod względem średniej dziennej aktywności programistów na Github w ciągu ostatnich 30 dni.
W styczniu 2022 r. NEAR Protocol pozyskał 150 USD w ramach ostatniej rundy finansowania od znanych inwestorów branżowych, takich jak Dragonfly Capital i Three Arrows Capital. Zespół NEAR Protocol nawiązał również dziesiątki partnerstw z głównymi projektami blockchain, w tym Chainlink, Balancer, Ledger, TrustWallet, Ardana i wieloma innymi.
Jednak projekt nadal pozostaje nieco niedoceniany, zwłaszcza jeśli chodzi o branże NFT i DeFi. Ale biorąc pod uwagę wszystkie zalety blockchain, NEAR najprawdopodobniej przyciągnie graczy na dużą skalę w najbliższej przyszłości.
Paul Veradittakit, partner w Pantera Capital, jest przekonany, że NEAR będzie nadal się rozwijać w tym roku. Wielu już nazywa NEAR kolejnym „zabójcą Ethereum”. Cóż, nawet jeśli projekt nie stanie się zabójcą drugiej co do wielkości kryptowaluty na świecie, NEAR Protocol ma szansę odebrać znaczną część udziału w rynku Ethereum.